Arne Jones E1299

Skrivskåp, Sydtyskland, 1700-talets första hälft, Senbarock.

Så kallad "Tabernakelschrank". Tvådelat. Fanerat med valnöt, amarant, rot, och färgat lövträ. Inläggningar av mönsterslingor och arabesker. Beslag av mässing. Ovandel med inredning av åtta lådor samt en skåpdörr, nederdel med två lådor samt fällbar klaff ovan tre lådor. På fyra kulfötter. Snäpplås. Längd 121, bredd 64, höjd 184 cm. Nyckel finns.

Renoverat. Kompletterat. Belagskompletteringar. Smärre skador och lagningar. Nyckel finns.

Utropspris
20 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71