Inge Schiöler

(Sverige, 1908-1971)
Inge Schiöler
(Sverige, 1908-1971)

Inge Schiöler, "Strand Öddö"

Färglitografi, signerad 59/195. P. 43 x 46 cm.

Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Inge Schiöler var bildkonstnär och är främst känd för sitt måleri. Han växte upp i Strömstad, utbildade sig på Slöjdskolan och blev endast 18 år gammal antagen som elev på Valand i Göteborg, där han studerade för Tor Bjurström. Han företog sig studieresor till både Frankrike och Spanien. Motivmässigt innefattade hans måleri både porträtt och figurkompositioner, kvinnliga akter, stilleben och landskapsmotiv. Arbetsmetoden var snabb och med ett enormt patos. Han är en av de främsta företrädarna för Göteborgskoloristerna, en icke inordnad sammanslutning av konstnärer där det gemensamma var det intensiva, sinnliga och ofta lidelsefulla färgspråket. Fyra av de mest främträdande var Inge Schiöler tillsammans med Åke Göransson, Ivan Ivarson och Ragnar Sandberg. I hans krets återfinns också Erling Ärlingsson och Sven ”X-et” Erixson. Idag inspirerar han konstnärer som Lena Cronqvist och betraktas som en förebild med sin kärlek oförbehållsamt riktad till naturen, långt från bebyggelsen, där vattnet lyser mellan träden, där sjöns yta krusar och där insekter svärmar.

Utropspris
4 000 SEK

Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

6. Gaetano Pesce, fåtölj med fotpall, "La Mamma", modell UP5 och UP6 ur 2000-serien, B&B Italia, Italien.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK