Madeleine Pyk – en samling F769

Knut Lundström

(Sverige, 1892-1945)
Knut Lundström
(Sverige, 1892-1945)

Knut Lundström, "Poem Symphonique"

Signerad knut Lundström, Paris. pannå 33 x 45 cm.

Pannån med ytliga sprickor.

Konstnär

Knut Lundström var en svensk bildkonstnär född i Östersund. Han studerade vid Carl Wilhelmssons målarskola och i Paris för André Lhote. Han var en verklig pionjär inom det nonfigurativa svenska måleriet på 1920-talet. Hans tidiga banbrytande verk är dock mycket sällsynta på auktionsmarknaden. Under sin levnad fick han tyvärr inte något större genomslag för sina idéer förutom hos sina konstnärsvänner och bland de mest visionära samlarna men på senare år har han givits allt större betydelse i den svenska konsthistorien. I bekantskapskretsen fanns flera välkända namn såsom Rolf de Maré, Eric Grate och Otto G Carlsund. Lundström är känd för sina landskapsmålningar med motiv från den franska landsbygden men slog med tiden igenom med sina abstrakta målningar inspirerade av musikstycken. Lundström ingick i gruppen Les Artistes Musicalistes.

Utropspris
12 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801