Gibson

(USA, Född 1902)
Gibson
(USA, Född 1902)

Gibson, "Les Paul Goldtop", USA 1956.

Serienummer 612671, solid kropp i mahogny och lönn, hals i mahogny, greppbräda i rosewood, "trapezoid" inläggningar i cellulosa, Klusson deluxe stämskruvar, 2x P-90 mikrofoner, 2x volymkontroll, 2x tonkontroll, 3-stegs mikrofonomkopplare, "stopbar tailpiece", "Tune-o-matic" stall, pottarna märkt USA, "bumblebee" kondensatorer, längd 100 cm, bredd 32,5 cm, höjd 5 cm, Lifton 4-Latch originalcase medföljer.

Senare omlackering på kroppens framsida, enligt säljaren är "trapezoid" inläggningen på första band ett beställningsjobb vid inköpet i butik 1957, märken efter en tredje P-90 mikrofon installerades under 60-talet, mikrofonen togs bort vid samband av lackering och återställning av gitarrkroppen, åldersrelaterat slitage, renoverad, märken, repor,

Proveniens

Chico Schnelzer. Chico var en flitig musiker på ungdomsgårdar i Västerås under 50- och 60-talet och under våren 1957 fann han sin trogna följeslagare, "Les Paul". En ägare. Inköpt på Hagström Musik Västerås i början av 1957. Ägaren till gitarren spelade i bandet "The Tigers" från Norrköping. "The Tigers" turnerade runt hela Europa under 1960-talet och var det första västerländska rockband som fått spela i Östberlin. Mellan åren 1963-1971 har ägaren även spelat med "Eddy Kazassian Showband", 1973 lades gitarren på hyllan, gitarren har inte spelats på sedan 1974.

Utropspris
350 000 SEK
Om Cites

CITES-intyg medföljer