Fender

(USA, Född 1946)
Fender
(USA, Född 1946)

Fender, "Esquier", elgitarr, USA 1962 - 63.

Serienummer L12673, hals i lönn, halsen märkt 3 Jun 62 B, kropp i ask, greppbräda i rosewood med slab board och clay dots, prickarna på 12e bandet har bredare avstånd (1952- 63), Fender "spaghetti-loga" i silver, stämskruvar "Kluson deluxe", förkromad hardware, ett lagers plektrumsskydd, kromad stallkåpa, en "single coil" mikrofon, tre-läges mikrofonomkopplare, volym och tonkontroll, längd 99cm, bredd 32,5 cm, höjd 4,5 cm.

Troligen avslipad originallack, omlackad, senare dragen elektronik, senare uybytta "pottar" från 1986, repor, nagg, fläckar, slitage, fyra små borrhål vid output jack, elektroniken fungerade vid katalogisering,

Proveniens

Enligt uppgift inköpt i en musikaffär i Buffalo USA på 80-talet.

Guitar Identication by A.R. Duchossoir, sida 6 , 10, 11, 12.

Utropspris
75 000 SEK
Om Cites