Johnny Cash

(USA, 1932-2003)
Johnny Cash
(USA, 1932-2003)

Johnny Cash, "With His Hot And Blue Guitar", LP, signerad, 1957.

Skivbolag Sun Records, LP-1220,Matrix/Runout sida A SU - 119, A248, Matrix/Runout sida B Su - 120, A 249. Johnny Cash signatur i bläck på omslagets framsida.

Omslaget med smärre slitage, skivan har smärre repor.

Proveniens

Har tillhört den svenska fotografen Torbjörn Calvero. Torbjörn har i sitt yrke fotat Johnny Cash.

Johnny Cash var en legendarisk amerikansk musiker och låtskrivare som hade en enorm inverkan på countrymusiken. Han föddes den 26 februari 1932 i Arkansas och började spela gitarr och skriva låtar redan som tonåring. Cash anses vara en av de mest inflytelserika och ikoniska artisterna inom countrymusiken och han hade en unik röst och stil som gjorde honom till en legend inom genren.

Cash blev känd för sina låtar om livets hårdare sidor, som fängelse, alkoholism och hjärtesorg. Han fick smeknamnet "Man in Black" på grund av sin karakteristiska klädstil i svart och hans starka texter och berättelser gjorde honom till en folkhjälte bland sina fans. Trots sina egna personliga problem kämpade Cash för att hålla igång sin musikkarriär ända fram till sin död 2003. Idag betraktas han fortfarande som en av de största och mest inflytelserika artisterna inom countrymusiken och hans musik lever vidare och inspirerar nya generationer av musiker.

Utropspris
5 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor