Madeleine Pyk – en samling F769

Gretsch

(USA, Född 1883)
Gretsch
(USA, Född 1883)

Gretsch, elgitarr, "Chet Atkins Nashville 6120", USA, 1966.

Serienummer 86395, ihålig kropp i lönn med orange finish, hals i lönn, greppbräda i ebenholts, "Bigsby Tailpiece", Vintage Schaller stämskruvar, Schaller "Blade 513" mikrofoner, 1x mastervolym, 2x volymrattar för hals och stallmikrofon, 1x mikrofonomkopplare, 1x tonomkopplare, 1x standbykontroll "Backpad" på gitarrens baksida, original fodral medföljer. Längd 106, bredd 40, höjd 5 cm.

Krackeleringar i lacken, slitage, färgbortfall, repor, skadad bindning på halsen, senare mikrofoner och stämskruvar, dessa installerades av butikspersonal på 48-street i New York. Ej fullständigt genomgången.

Proveniens

Enligt uppvisat kvitto är gitarren inköpt 1991 på 48 street Custom Guitars i New York.

Tidigare känd som "Chet Atkins Hollow Body", 1964 ändrade man namnet till "Nashville Hollow Body".

Utropspris
20 000 SEK