Gibson

(USA, Född 1902)
Gibson
(USA, Född 1902)

Gibson, elgitarr, "ES 335 TD Natural", USA 1978.

Serienummer 70568073, kropp i lönn och poppel, hals i lönn, greppbräda i rosewood med block intarsia, två stycken Gibson "humbucker mickar", 3-läges mikrofonomkopplare, en omkopplare för "Coil Tap", 2x volym 2x tonkontroller, "Trapeze tailpiece", original hardcase medföljer, elektroniken fungerade vid katalogiseringen.

Nagg, obetydligt slitage.

Proveniens

Enligt uppvisat kvitto är gitarren inköpt 1986 på Century Pawnbrokers Inc 725, Eighth Avenue i New York. Gitarren är inte spelad på 38 år.

Utropspris
40 000 SEK
Om Cites