Hans Sidén

(Sverige, 1935-2023)
Hans Sidén
(Sverige, 1935-2023)

Hans Sidén, "The Rolling Stones in Gothenburg, 1965."

Signerad Hans Sidén och numrerad 10/10. Pigment print, bildyta 69 x 99 cm.

Ej examinerad ur ram.

Hans Sidén, "The Boy in the Paisley Shirt", 2019, avbildad.

1959 började Hans Sidén som frilansande film och popskribent på Göteborgs-Posten.

Boken "The Boy in the Paisley Shirt" är hans historia sedd genom kameran. Följande text beskriver boken:

Han satt så nära John Lennon att han hade kunnat röra vid hans fötter om han lutat sig fram när Beatles spelade på Lorensbergs Cirkus i oktober 1963. Han tjatade med Rolling Stones i ett rum på Park Avenue Hotell, gick på diskoteket Hvita Dufvan med The Who och åt middag med The Troggs. Han liftade med Tages till Stockholm och Hep Stars till Borås, bjöd hem Cat Stevens på hemmagjord pizza, lånade ut travar med Stax- och Tamla Motown-singlar till Clem Dalton som var importerad dj på Lisebergs Pop In Club och hängde på vartenda soundcheck när stjärnorna kom till stan. Journalisten och författaren Hans Sidén befann sig ständigt på första parkett under 60-talet när musikscenen exploderade i Göteborg. Hans fotografier är ett vibrerande vittnesmål om ett lika avlägset som förunderligt närvarande decennium.

Utropspris
4 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57