John Bauer

(Sverige, 1882-1918)
John Bauer
(Sverige, 1882-1918)

John Bauer, "Julafton".

Litografi, ur sviten "Troll", 1915. Signerad B i trycket. Bildstorlek 12 x 9 cm.

Ej examinerad ur ram.

Konstnär

De flesta av Bauers målningar består av akvareller, men det förekom även oljemålningar. Under 1910-talet var Bauer tack vare sina sagomålningar redan en etablerad och folkkär konstnär, när han valde att avsluta sitt uppdrag som sagoillustratör. Hans sista år i livet utforskade han istället andra fantasifulla uttryckssätt som kom att prägla Bauers verk, som till exempel ”De dansande nymferna” och ”Blå Eva”. John Bauers sista stora målning skapades för aulan på Karlskrona flickläroverk år 1917, en oljemålning som föreställer gudinnan Freja där hans hustru Esther satt modell.

Utropspris
4 000 SEK
Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist Konst
+46 (0)70 748 22 63

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

1215. Ytterfoder, sten. Sen Ming/tidig Qingdynasti.
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK