Kan inte nå servern

John Bauer

(Sverige, 1882-1918)
John Bauer
(Sverige, 1882-1918)

John Bauer, "Två friare".

Litografi, ur sviten "Troll", 1915, signerad B i trycket. Bildstorlek 10 x 9 cm.

Ej examinerad ur ram.

Konstnär

John Bauer föddes 1882 och var en svensk konstnär, främst berömd för sina målningar och illustrationer i de tidiga upplagorna av sagosamlingarna ”Bland tomtar och troll”. Tack vare de magiska bilderna har Bauer med sina prinsessor, troll och jättar haft betydande inflytande över hur vi idag föreställer oss olika väsen och mytomspunna figurer i våra traditionella berättelser och inom nordisk folklore.
Bauer växte upp i Jönköping och stor del av hans konstnärskap kom att inspireras av den småländska, mystiska skogen där troll och andra väsen syns växa fram ur klippblocken. Under studieåren fascinerades han visserligen av det tidiga tyska och italienska måleriet men återvände snart till den svenska sagoskogen. På Konstakademin träffade han sin blivande hustru Esther Ellqvist, som ofta satt modell och var inspirationen till prinsessan Tuvstarr i Bauers verk.
De flesta av Bauers målningar består av akvareller, men det förekom även oljemålningar. Under 1910-talet var Bauer tack vare sina sagomålningar redan en etablerad och folkkär konstnär, när han valde att avsluta sitt uppdrag som sagoillustratör. Hans sista år i livet utforskade han istället andra fantasifulla uttryckssätt som kom att prägla Bauers verk, som till exempel ”De dansande nymferna” och ”Blå Eva”. John Bauers sista stora målning skapades för aulan på Karlskrona flickläroverk år 1917, en oljemålning som föreställer gudinnan Freja där hans hustru Esther satt modell.
Hela familjen Bauer-Ellqvist omkom tragiskt i en båtolycka när ångaren Per Brahe förliste under en höststorm på Vättern den 20 november 1918.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
4 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Köpinformation
Kontakt
Mollie Engström
Stockholm
Mollie Engström
Specialist Konst
+46 (0)70 748 22 63

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

1285. Vas, porslin. Qingdynastin med Xuandes märke.
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
90 000
 
SEK
ditt bud
85 000
 
SEK
ditt bud
80 000
 
SEK
ditt bud
75 000
 
SEK
ditt bud
70 000
 
SEK
ditt bud
65 000
 
SEK
ditt bud
60 000
 
SEK
ditt bud
55 000
 
SEK
ditt bud
50 000
 
SEK
ditt bud
48 000
 
SEK
ditt bud
46 000
 
SEK
ditt bud
44 000
 
SEK
ditt bud
42 000
 
SEK
ditt bud
40 000
 
SEK
ditt bud
38 000
 
SEK
ditt bud
36 000
 
SEK
ditt bud
34 000
 
SEK
ditt bud
32 000
 
SEK
ditt bud
30 000
 
SEK
ditt bud
28 000
 
SEK
ditt bud
26 000
 
SEK
ditt bud
24 000
 
SEK
ditt bud
22 000
 
SEK
ditt bud
20 000
 
SEK
ditt bud
Fair warning
19 000
 
SEK
ditt bud
18 000
 
SEK
ditt bud
17 000
 
SEK
ditt bud
16 000
 
SEK
ditt bud
15 000
 
SEK
ditt bud
14 000
 
SEK
ditt bud
13 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
90 000 SEK