Lars-Erik Falk

(Sverige, 1922-2018)
Lars-Erik Falk
(Sverige, 1922-2018)

Lars-Erik Falk, "Modul relief 136"

Signerad falk och daterad 1984 a tergo. Aluminium, delvis bemålad, 74 x 73 cm.

Obetydligt slitage

Lars Erik Falk har sedan 1950-talet varit ett viktigt inslag på konstscenen med ett konkret uttryck som han ständigt förnyade. Efter studier vid Otte Skölds och Isaac Grünewalds målarskolor i Stockholm under mitten av 1940-talet, inspirerades han liksom konstnärskollegorna Olle Baertling och Peter Freudenthal av den tyska arkitektskolan Bauhaus, konsttidskriften De Stijl och den ryska konstruktivismen. Hans konstnärskap tog sig uttryck i kubistiska och geometriska målningar men utvecklades snart till dynamiska skulpturer utformade efter noga efterforskning om balansen mellan rörelse och stillhet.

Under 1960-talet var skulpturerna nästan uteslutande i svart, vitt eller omålat stål, för att senare explodera i färger som blått, gult, rött, orange och grönt. Framförallt hyllades ”modulskulpturerna”, som pekade uppåt med 73 graders lutning. Runt om i Sverige ses hans skulpturer på tunnelbanestationer, torg, sjukhus, rondeller och flygplatser.

”Lars Erik Falk tillhör de relativt fåtaliga bildkonstnärer i Sverige som försvurit sig till den konkreta konstens uttrycksmedel och som i sin konsekvens lyckats artikulera ett personligt idiom. Han har därmed också verksamt bidragit till denna nu traditionstyngda konstriktnings utveckling och internationella förnyelse.” – Sune Norgren, bland annat chef för Malmö Konsthall från 1990, direktör för Iaspis från 1996 och chef för Nasjonalmuseet i Oslo från 2003.

Flera av Stockholms främsta gallerister har ställt ut Lars Erik Falks verk, bland dem Galleri Konstruktiv Tendens.

Representerad vid Moderna muséet och Nationalmuseum i Stockholm, Norrköpings museum, Kalmar konstmuseum och ett stort antal andra svenska museer samt vid Mondriaanhuis och Musée de Grenoble.

Utropspris
12 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

1076. Vas, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
Aktuellt bud:
36 000 SEK