Axel Petersson Döderhultarn

(Sverige, 1868-1925)
Axel Petersson Döderhultarn
(Sverige, 1868-1925)

Axel Petersson Döderhultarn, "Auktion" 5 delar

Grupp bestående av "Ropar-Olle" samt fyra andra figurer. Samtliga stämpelsignerade 'Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn'. Fyra delar signerade och daterade 1918. Skuret och delvis bemålat trä, höjd 26 - 36 cm.

Utroparen med lagad/skadad arm.

Nationalmuseum, "Döderhultarn, Axel Petersson, 1868-1925", 1951, samma motiv utställt som katalog nr 753-54, sid. 16.
Hjalmar Svensson red., " Minnesalbum över Döderhultarn och hans konst", 1928. Jfr motivet (hela gruppen) avbildat sid. 76-77.

Axel Petersson Döderhultarn är en av landets främsta träskulptörer berömd långt utanför Sveriges gränser. På ett mästerligt och humoristiskt sätt skildrar han livet i Småland kring sekelskiftet. Döderhultarn var en självlärd snidare och är idag en av Sveriges mest kända skulptörer. Han föddes 1868 i Döderhults socken och det var efter socknen han fick namnet Döderhultarn. Hela sitt vuxna liv var han bosatt och verksam i Oskarshamn. Döderhultarn slog igenom först när han var över 40 år gammal. 1909 kom hans genombrott och då började beställningarna strömma in. Hans skulpturer köptes av privatpersoner, konstsamlare och museer och han deltog i många utställningar, både i Sverige och utomlands, bland annat i Paris, Köpenhamn, Brighton, Rom och New York.
Hans figurer är genuina karaktärer och igenkänns från fotografier på de människor Döderhultarn hade runt omkring sig. Förutom de mer välkända mänskliga gestalterna snidade han kor och hästar men även små porträttbyster i mer konventionell stil och med sandpappersslipade ytor. Han brukar beskrivas som karikatyrist men han var mer än så vilket ses med berömda figurer som den döda utmärglade hästen ”ottenbyare”. Det är några ämnen som Döderhultarn återkom till, det är grupperna dop, bröllop, begravning, auktion, beväringsmönstring, häradsrätt och en rad andra karakteristiska situationer ur allmogens liv. Han skulpterade dessa motiv gång på gång men ofta med variation i de enskilda figurerna. Prästen, auktionsutroper osv är specifika individer från konstnärens hemsocken.
Det är något genuint eget över hans konst och han skapade med sina folkkära figurgrupper en konstgärning som varar långt efter hans egen tid.

Utropspris
30 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

1039. Blommor till håruppsättning, 15 stycken, guld med inläggningar. Songdynastin (960-1279).
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
Budhistorik
165 000

ditt bud
160 000

ditt bud
155 000

ditt bud
150 000

ditt bud
145 000

ditt bud
140 000

ditt bud
135 000

ditt bud
130 000

ditt bud
125 000

ditt bud
120 000

ditt bud
115 000

ditt bud
110 000

ditt bud
105 000

ditt bud
100 000

ditt bud
95 000

ditt bud
Aktuellt bud:
165 000 SEK