Bältesspännen, två stycken, skjortknappar, fem stycken samt två skulpturer, bowenit/serpentit/steatit, Kina, 1900-tal.

Bältesspännen i form av fabelsdjur, längd 7,5-11,5 cm.
Skjortknappar i form av lotusfrökapslar, diameter 1,5, längd 2 cm.
Skulptur i form av vindruvsklase med klättrande ekorrar, längd 6 cm.
Skulpture med erotiskt motiv, höjd 5 cm.

Nagg. Slitage. Naturliga skiftningar i sten.

Utropspris
3 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?