Spetsdukar, 17 stycken, Kina, tidigt 1900-tal.

Olika mönster och storlekar. De minsta femton stycken mäter ungefär 25 x 40 cm, de tre större ca 38 x 97, 35 x 115 och 41 x 125 cm.

Fläckar. Delvis gulnade. Slitage.

Proveniens

Ur Klas E Bööks samling (1909-1980), därefter genom arv. En svensk diplomat och ämbetsman. Herr Böök inledde sin karriär inom bankväsendet, vilket ledde honom till posten som riksbankschef mellan åren 1948 och 1951. Hans diplomatiska bana tog sin början när han utnämndes till chef för Handelsavdelningen vid Utrikesdepartementet och sändebud från 1947 till 1948. Han tjänstgjorde som minister i Ottawa från 1951 till 1956, ambassadör i Peking från 1956 till 1961, och var även ackrediterad som sändebud i Bangkok från 1956 till 1959. Böök var ambassadör i New Delhi, ackrediterad även till Colombo och Kathmandu från 1961 till 1965, samt i Bern från 1965 till 1972. Han hade särskilda uppdrag för Utrikesdepartementet från 1972 till 1975.

To see other lots from this collection

Utropspris
2 500 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75