Cigarettburk, silver, Atelier Borgila, Stockholm 1948
Kvadratisk med konkava hörn, lock med stiliserad knopp. Invändigt klädd i trä samt med löstagbar fackindelning i silver, även denna med stämplar. Höjd 12 cm. Vikt totalt 444 gram.
Smärre slitage.
Modellen sannolikt formgiven av Erik Fleming (1894-1954)