Olle Ohlsson

(Sverige, Född 1928)
Olle Ohlsson
(Sverige, Född 1928)

Olle Ohlsson, vas, silver, Silvergillet, Malmö 1979.

Oregelbunden form med hamrad yta, ena sidan med dekor av segelbåtar och vågor, den andra sidan med dekor av figur omgiven av hästhuvud och fåglar. Signerad Olle Ohlsson 1979 och numrerad 50/350. Längd 10,5, höjd 13,5 cm. Vikt 327 gram.

Smärre slitage.

Klubbat pris
3 000
262
274
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
26 apr 7:05
3 000 SEK
26 apr 7:04
2 600 SEK
22 apr 17:06
900 SEK
20 apr 9:50
500 SEK

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38