Kruka, porslin. Mingdynastin, omkring 1500.

Dekor i underglasyrblått av växtslingor. Höjd 9,5 cm.

Mistor. Nagg på insidan av mynningen.

Proveniens

Purchased from the Carl Johan Thornander Collection.

To see other lots sold from this collection, see Bukowskis auction 0649. Lot no 951-967.

Utropspris
4 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02