Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Fat, 3 st, Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).

Varierande storlek och dekorationer. Djup tallrik dekorerad i Famille Verte med motiv av antikviteter och blomsterbård, diameter 21 cm. Fat dekorerat i powder blue med centralt motiv av sittande Qilin och bården med blommande kvistar, fåglar och fjärilar, diameter 21,5 cm. Litet fat med räfflad form, dekorerad i Famille Verte med motiv av tupp i trädgård, bården med blommot och fisk, diameter 13 cm.

Lagningar. Nagg. Sprickor. Glasyrmistor.

Utropspris
3 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13