Tedosa samt skål, silver, Kina, 1800-1900-tal.

Ovoid burk med dricen och ciselerad dekor av qilin över ett stormande hav. Stämplad i botten samt märkt 950. Höjd 10 cm.
Skål med konturerad kant och graverad dekor av blommande gren. Stämplad i botten. Diameter 18 cm.
Total vikt 473 gram.

Bucklor. Något slitage.

Klubbat pris
4 300
408
467
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (15 bud)
1 sep 2024 20:58
4 300 SEK
1 sep 2024 20:58
4 100 SEK
1 sep 2024 20:58
3 900 SEK
1 sep 2024 20:58
3 700 SEK
1 sep 2024 20:57
3 500 SEK
1 sep 2024 19:05
3 300 SEK
1 sep 2024 19:04
3 100 SEK
1 sep 2024 19:04
3 100 SEK
1 sep 2024 18:45
2 900 SEK
31 aug 2024 7:06
2 700 SEK
31 aug 2024 7:06
2 500 SEK
31 aug 2024 7:06
2 400 SEK
26 aug 2024 14:50
2 200 SEK
26 aug 2024 14:50
2 000 SEK
26 aug 2024 12:11
1 800 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69