Mask, lackerat trä, Japan, 1900-tal. Signerad.

Bugaku-mask föreställande man med vredgat ansiktsuttryck och hårknut. Signerad etikett a tergo. Längd 36 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Property of a private Swedish Collector.

Klubbat pris
3 400
323
369
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
1 sep 2024 20:33
3 400 SEK
29 aug 2024 23:10
3 200 SEK
28 aug 2024 18:20
3 000 SEK
27 aug 2024 10:56
2 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75