Bricka, porslin. Japan, 1900-tal.

Kvadratisk med konturerade hörn. Dekorerad med motiv av tranor i bambuskog med visteria. Brättet med delvis förgyllt mönster. 36,5 x 36,5 cm. Bär märkning på baksidan.

Slitage. Repor. Smärre bränningsmistor.

Klubbat pris
2 600
247
282
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (11 bud)
1 sep 2024 20:49
2 600 SEK
1 sep 2024 20:49
2 450 SEK
1 sep 2024 20:07
2 400 SEK
1 sep 2024 12:10
2 200 SEK
1 sep 2024 12:09
2 000 SEK
1 sep 2024 12:09
2 000 SEK
28 aug 2024 18:21
1 800 SEK
28 aug 2024 13:12
1 700 SEK
26 aug 2024 22:09
1 500 SEK
24 aug 2024 13:30
1 400 SEK
24 aug 2024 11:17
1 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75