Madeleine Pyk – en samling F769

Fat, porslin. Mingdynastin (1368-1644).

Rundade sidor, sluttande fotring. Dekor i underglasyrblått med motiv av hjortar i trädgård med tall, bambu, prunus och lingzhi. Brättets insida med bladverk och ruyimönster. Utsidan med djur och molnformationer. Diameter 31,5 cm.

Krackelyr/sprickor. Slitage.

Utropspris
8 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75