Cocktailset, 27 delar, lack, Japan, 1900-tal.

Motiv av tuppar och prunus på svart botten. Rektangulär bricka med prunus på röd botten.
Bestående av:
Shaker, höjd 24 cm.
12 glas, höjd 11 cm.
12 coasters, diameter 8,7 cm.
Rund bricka, diameter 30,5 cm.
Rektanguär bricka, 27,3 x 39,3 cm.

Slitage. Skiftningar i lacken.

Utropspris
3 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75