Elli Ruuth

(Finland, 1893-1952)
Elli Ruuth
(Finland, 1893-1952)

Elli Ruuth, arbetsstol, tillverkad på Helsingfors Centralfängelse.

Snurrbar stol. Lackad björk, klädd i grön pegamoid. Numrerad HY 83123:3. Bredd 59 cm. Sitthöjd 42 cm. Total höjd 76 cm.

Ställvis omfattande slitage. Skador.

Proveniens

Helsingfors universitet, huvudbyggnaden.

Jämför med möblerna som är illustrerade i boken "Yliopisto istuu - uniikkituoleja juhlaan ja arkeen". utgivare Kati Heinämies, Ritva Varakas. Sidorna 74-75.

Utropspris
400 - 600 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977