Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Paul Bernoulli

(Tyskland, 1908-1996)
Paul Bernoulli
(Tyskland, 1908-1996)

Paul Bernoulli, fåtöljer ett par, modell 1171, O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B. 1940-tal.

Björk stomme med fast stoppad röd ylleklädsel. Bredd 62 cm. Sitthöjd 38 cm. Total höjd 83 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Senare klädsel. Nyligen omklädda.

Proveniens

Postbanken i Karleby.

Arkitekt Paul Bernoulli arbetade på Alvar Aaltos arkitektbyrå i slutet av 1930-talet. Han fungerade som övervakande arkitekt på Villa Maireas byggplats.

Utropspris
800 - 1 000 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13