Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Dale Patrick Chihuly

(USA, Född 1941)
Dale Patrick Chihuly
(USA, Född 1941)

Dale Chihuly, skulpturer, 4 st, osignerade tillverkade på Notsjö Glasbruk 1995.

Röd/gult samt klart glas. Upphängningstrådar i tvinnad metall. Längd 31 - 35 - 38 - 40 cm.

Åldersrelaterat slitage. Skulpturernas ytor är något grumliga.

Proveniens

Chihuly donerade skulpturerna för att pryda taket på lagerbyggnaden vid glasbruket som en gest av uppskattning för den tid han tillbringade på Notsjö sommaren 1995.

Utropspris
1 000 - 1 200 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13