Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Flaska med åtta charka, silver, glas, Pjotr Jermolajevich Davidov, S:t Petersburg 1884.

Ciselerat och graverat korgmönstrat trompe l'oeil-arbete. Bestående av flaska i matterat glas i en korgimiterande behållare av silver hopspänt av ett snöre från vilket 8 bägare hänger från sina hänklar. Flaskan med glaspropp under ett hopsnört skydd.

Flaskan sitter fast i korgen, stämplad i botten med kyrillisk mästarstämpel PED och kontrollmästarstämpel, silver 84, totalhöjd 22 cm, korgens botten 8,5x8,5 cm.
6 st. supkoppar med samma tillverkare som flaskan, invändigt förgyllda, stämplade kyrilliskt PD, kvadratisk botten, mått 3,5x3,5 cm, höjd exkl. hänkel ca 3 cm.
Två av bägarna något avvikande och av andra mästare, S:t Petersburgs stämpel 1882-1899, mått 3,3,x3,3, höjd 2,8 cm och 3x3 cm, höjd 2,5 cm.
Samtliga stämplade 84 med S:t Petersburgs stadstämpel.
Bägarnas sammanlagda vikt 274 g.

Flaskans hals med omfattande, gammal lagning. Den minsta koppen med graverat monogram. De övriga i gott skick.

Utropspris
2 200 - 2 500 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13