Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Dryckeskanna, silver, och förgyllt silver, otydliga stämplar, sannolikt Tyskland, kring sekelskiftet 1600/1700. Barock.

Brännförgylld dekor, driven och ciselerad, motiv med frukter och blomster samt tre medaljonger med putti i landskap. Gjuten hänkel med tudelat tumgrepp. Två slitna stämplar. Invändigt förgylld.
Totalhöjd 22 cm, bottnens diameter 20 cm, längd ca 24 cm inkl hänkeln. Vikt 1151 g.

Lockets knopp 1800-tal. Åldersrelaterat slitage, smärre bucklor i lockets brätte och i fotringen. Möjligen lagning i hänkelns nedre fäste.

Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13