Armband, 18K vitguld, smaragder och briljant- och baguetteslipade diamanter, Stockholm 1986.

Stämplad BJA (Bengt J. Anderssons Guld). Diamanternas beräknade totalvikt ca 12.88 ct.
Mittsmaragden är en syntetisk smaragd.
Längd 17,5 cm. Bredd ca 8 - 15,5 mm.
Total vikt 47,7 g.

Smärre slitage. Smaragd med skada.

Utropspris
7 000 - 8 000 EUR