Albert Feinauer

(Tyskland, 1886-1955)
Albert Feinauer
(Tyskland, 1886-1955)

Albert Feinauer, te- och kaffeservis, silver, 6 delar, Weimar-Schmuck, Tyskland 1921-1925.

Silver 900/1000. Hamrad yta. Servis bestående av bricka, en kaffekanna, två tekannor, sockerskål och gräddsnäcka. Godronnerad, bukig form. Knoppar med genombruten dekor. Hänklar i betsat trä. Stämplade Feinauer Weimar och med Albert Feinauers stämpel för Weimar-Schmuck.
Brickans längd 52 cm, bredd 36 cm. Kaffekannans höjd 24 cm, den större tekannan, höjd 21 cm, längd 21 cm, den lägres längd 19 cm, sockerskålens bredd 14 cm, gräddsnäckans höjd 10 cm. Totalvikt ca 3533 g.

Den lägre tekannan med enstaka smärre bucklor, den högre med en. Helhetsintrycket är gott. Smärre slitage.

Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492