Elias Muukka

(Finland, 1853-1938)
Elias Muukka
(Finland, 1853-1938)

Elias Muukka, Vägen vid stranden.

Signerad otydligt. Olja på duk 70x92 cm.

Åldersrelaterat slitage. Krackelyr.

Verket är en kopia av Hjalmar Munsterhjelms målning "Finsk Landsväg" från 1865, som hör till Nationalgalleriets samlingar.

Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist konst, grafik och foto
+358 (0)50 410 1377

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13