Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Tekanna samt fyra koppar med fat, yixinggods, Kina, 1900-tal.

Tekanna med skulpterat handtag och ristad dekor i relief med motiv av kalligrafi och fågel på gren, sigill i botten samt i locket. Tekannans höjd 8, längd 15 cm.
Koppar dekorerade med ge-glasyr invändigt. Koppar och fat med sigill undertill. Kopparnas höjd 3 cm. Fatens diameter 10,5 cm.

Slitage. En kopp med nagg. Tekannans lock med nagg invändigt.

Utropspris
1 500 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13