Arne Jones E1299

Kakelplatta, "cuerda seca" lergods, Persien (Iran), Qajardynastin (1789–1925).

Motiv av man i gul rock. Inramad. Totalt 76 x 30 cm.

Krackelyr. Lagningar. Retuscher.

Proveniens

Lennart Heymans (1918 – 1974) samling.
Lennart Heyman var utbildad inom orientaliska mattor från sin fars grossistfirma Heyman & Olesen i Stockholm.
Heyman var en samlare och handlare av både antikviteter och orientaliska mattor och tog uppdrag som värderare av mattor i Sverige och utomlands, bl a för Sotheby’s och Christies i London.
Affärslokalen låg fram till hans död på Birger Jarlsgatan 3.
Denna kakelpanel är skapad i tekniken cuerda seca (spanska för "torrt snöre") som var en av de mest använda formerna av kakeldekoration i Safavid Iran. Denna praxis utvecklades sida vid sida med kakelmosaik under senare delen av 1300-talet i Centralasien. Det var en snabb metod och blev särskilt populär under Shah 'Abbas regeringstid (1588-1628)

Utropspris
3 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58