Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Tekannor, tre stycken, yixinggods, Kina, 1900-tal.

Större cylindrisk tekanna med dekor i polykroma emaljfärger med motiv av figurscen, sigill i botten, höjd 15, längd 20 cm. cm.
Tekanna med rundat handtag upptil samt ristad reliefdekor med drakar i grönt. Sigill i lock samt undertill. Höjd 13, längd 14 cm.
Tekanna bemålad i blått samt med kalligrafi i relief med gul färg, sigill i botten. Höjd 7, längd 16 cm.

Större kannan med nagg vid mynning samt i locket. Kannan med drakar har nagg vid lockets insida.

Utropspris
1 500 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13