Rökelsekar, brons, Kina, Qingdynastin, 1800-tal.

Oval form med konturerad kant, på tre fötter samt hänklar i form av elefanter. sidorna dekorerade med reliefer i arkaisk stil. Längd 20,5, bredd 11,5, höjd 7,5 cm.

Lagningar. Repor. Märken. Ena hänkeln något lös.

Utropspris
2 500 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69