Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Lock, ett par, samt tre fat, porslin, Kina, Qingdynastin, 1800-tal.

Locken med dekor i famille rose med motiv av pioner och fjärilar. Tongzhis märke. Diameter 9,8 cm. Faten med dekor i famille rose, motiv av blommor, frukter och fjärilar, diameter 14 cm.

Ett lock med kantspricka. Ett lock med nagg/spricka i kanten.

Proveniens

Från en svensk privat samling, långvarig medlem i svenska Oriental Ceramics Society som började samla under tidigt 1980-tal.

Utropspris
3 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13