Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Bestickuppsättning, 88 delar, silver, "Chippendale", finska stämplar samt finska importstämplar 1963-1991.

Silver .830 och .925.
18 gafflar, längd 17,5 cm
18 knivar, längd 20,5 cm
23 dessertskedar, längd 16,8 cm
19 teskedar, längd 11,7 cm
salladsbestick, längd 24,5 cm
ostkniv, 20 cm
smörkniv, 16,8 cm
tårtkniv, 22 cm
4 serveringsgafflar, längd 11,5 -15 cm
såsslev i nysilver, längd 15,7 cm, samt kniv, längd 17 cm (ostämplad) medföljer.
Vikt 1739 g, exklusive serveringsbestick och knivar med stålblad.

Smärre bruksslitage. Monogramgravyr. Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
1 400 EUR