Skrivbordsställ, Frankrike, 1820-30-tal, Charles X.

Förgylld och patinerad brons. Sarkofagformad med reliefdekor i gotisk stil, krönande militär trofégrupp. Längd 11, bredd 6,5, höjd 14 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Sirishov, Djurgården.

Klubbat pris
2 550
247
283
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (7 bud)
29 sep 2024 12:49
2 550 SEK
28 sep 2024 21:40
2 350 SEK
28 sep 2024 20:28
2 150 SEK
28 sep 2024 20:28
2 000 SEK
27 sep 2024 9:42
1 800 SEK
26 sep 2024 0:12
600 SEK
24 sep 2024 18:14
300 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13