Madeleine Pyk – en samling F769

Sidenbroderi, Kina, omkring 1900.

Rovfågel sittande på tallgren mot benvit bakgrund, signerad med broderad kalligrafi och broderat sigill i rött. Vävd sidenmontering med lotusblommor. Fddrat med bärnstensgult sidentyg. Bildyta 94,5 x 44 cm. Totalmått 111 x 59 cm.

Fläckar. Tråddragning.

Proveniens

Sirishov, Kgl Djurgården, Stockholm.

Klubbat pris
1 700
161
185
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (3 bud)
29 sep 2024 12:32
1 700 SEK
29 sep 2024 12:32
1 600 SEK
28 sep 2024 6:05
1 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75