Madeleine Pyk – en samling F769

Sidenpaneler, fem stycken, Kina, omkring 1900.

Broderade motiv delvis med metalltråd föreställande drake, fenixfågel, trädgård samt blommor, fladdermöss och lyckobringande objekt. Vävda monteringar med motiv av blommor och scrolls. Fodrade med siden Diameter 34, längd 30-66 cm.

Slitage. Fläckar.

Proveniens

Sirishov, Kgl Djurgården, Stockholm.

Klubbat pris
900
85
98
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (14 bud)
29 sep 2024 10:01
900 SEK
29 sep 2024 10:01
850 SEK
29 sep 2024 10:01
801 SEK
29 sep 2024 10:00
750 SEK
29 sep 2024 10:00
700 SEK
29 sep 2024 9:59
650 SEK
29 sep 2024 8:50
600 SEK
28 sep 2024 21:47
550 SEK
28 sep 2024 21:47
500 SEK
28 sep 2024 21:47
500 SEK
28 sep 2024 21:46
450 SEK
28 sep 2024 21:46
400 SEK
26 sep 2024 10:17
350 SEK
24 sep 2024 12:47
300 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75