Stolar, ett par, 1700-talets mitt. Senbarock.

Framtagna färglager. Rygg med balusterbricka. Sarg med skuren dekor av mussla. Ben med H-kryss och ball-and-claw avslut. Lösa stoppade sitsar klädda med läder. Sitthöjd 47, rygghöjd 94 cm.

Slitage.

Proveniens

Jan Vestas samling, Äppelbo

Utropspris
6 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71