Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Emile Gallé

(Frankrike, 1846-1904)
Emile Gallé
(Frankrike, 1846-1904)

Emile Gallé, satsbord, fyra delar, Nancy, Frankrike.

Signerat Gallé. Skivan med intarsia med dekor av påskliljor på det största bordet och vårblommor på de mindre, i olika träslag. Längd 59, bredd 40, höjd 72 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre torrsprickor. Ställvis blekt.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, april 2007.

Alastair Duncan, "Gallé Furniture", ACC Art Books 2012, jämför s. 215.

Formgivare

Emile Gallé var en fransk formgivare född i Nancy som framför allt är känd som glaskonstnär men han arbetade även i keramik och möbler i Art Nouveau. Efter en gedigen, traditionell akademisk utbildning praktiserade Gallé en tid i Tyskland hos firman Schwerer & Co. Gallés tidigaste glas är emaljmålade, han utvecklade sedan tekniken "Marqueterie sur Verre" med invärmda metall och glasdetaljer i föremålet, en komplicerad teknik som har använts av få andra konstnärer. Den största produktionen var emellertid slipade och etsade överfångsglas med dekor av blommor utförda med biologisk akuratess. Produktionen fortsatte efter Gallés död och föremålens signatur kompletterades då med en stjärna.

Utropspris
15 000 SEK