Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Apotekskrus, två stycken, fajans, 1700-/1800-tal.

Det äldre kruset med insvängd midja, dekor med bladverk och blomma i blått och vitt, höjd 22 cm.
Det yngre kruset balusterformat, dekor i blått och vitt med texten "Tabac De. Bresil." omgivet av blommor och ornament, höjd 20,5 cm.

Nagg. Större kruset lagat med ldre klammerlagningar.

Utropspris
2 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13