Madeleine Pyk – en samling F769

Hänge, brosch, och saltkar, 1700 - 1800-tal.

Hjärtformat hänge i guld med mikromosaik och hårgömma. 22 x 19mm. Vikt ca 3 gram.
Brosch i guld med fröpärlor och miniatyrporträtt. 26 x 22mm. Vikt ca 3 gram.
Saltkar med drakformade grepar samt strösked. Längd 8 cm. Vikt exklusive glasinsats ca 18 gram.

Slitage.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Torup Slott, Bara socken, Skåne.

Utropspris
2 500 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71