Bordsbyst, tillskriven André-Antoine Ravrio (bronsfabrikör verksam i Paris 1777 - 1814), Louis XVI.

Förgylld och patinerad brons samt marmor. Porträttbyst föreställande Sokrates på kolonn av grå marmor (bleu turquin) samt med plakett med påskrift "SOCRATE". Höjd 29 cm.

Kedja saknas. Marmor med smärre nagg.

Utropspris
15 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71