Spegel, 1700-talets slut, Sengustaviansk.

Förgylld, bronserad och bemålad. Ramverk med dekor av pärlstav och kymation, krön och nederdel med infällda antikiserande gouacher. Tudelat och kvicksilverfolierat spegelglas. Höjd 120, bredd 57,5 cm.

Glas med spricka (ca 13cm). Senare bronsering. Förgyllning med slitage.

Utropspris
6 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71