Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Per B. Sundberg

(Sverige, Född 1964)
Per B. Sundberg
(Sverige, Född 1964)

Per B. Sundberg, "Selfie-skulptur nr. 1", 2018.

Konstmassa, svartlackerad, höjd 240 cm.

Slitage.

Proveniens

”Pretty, Ugly, Lovely – figurinens återkomst” 2018.

Konstnär

Per B (Bertil) Sundberg (f. 1964) är en svensk skulptör och formgivare inom framför allt glas och keramik, utbildad vid Capellagården och Konstfack. Han har även studerat vid Pilchuck Glass School, Seattle och Corning Museum of Glass, New York, USA. Fram till år 2005 var han verksam vid Orrefors, därefter utnämnd till professor vid Konstfack till 2011. Per B Sundbergs skulpturala verk har ett påtagligt eget uttryck och ofta med en humoristisk twist. Han har utvecklat flera egna tekniker, såsom "lito-graal" och "fabula".

Utropspris
10 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13