Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Florence Knoll

(USA, 1917-2019)
Florence Knoll
(USA, 1917-2019)

Florence Knoll, sideboard, Knoll, 1970-tal.

Stomme fanerad i ek, skiva i vit Calacattamarmor, benställning i förkromad metall, fronten med skåp och lådor, höjd 65 cm, längd 190 cm, djup 45,5 cm.

Slitage. Ett beslag med avslag.

Proveniens

Erik Wintzell, marknads- och försäljningschef för Knoll Skandinavien.

Utropspris
25 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13