Afra & Tobia Scarpa

(Italien, 1937-2011 respektive född 1935)
Afra & Tobia Scarpa

Afra & Tobia Scarpa, stolar, fyra stycken, modell "121", Cassina, Italien, efter 1965.

Benställning i ask, sits och rygg i svartlackerad plywood. Höjd 80 cm, sitthöjd 45 cm.

Repor och slitage.

Modellen formgiven 1965.

Utropspris
20 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13